News

2022-23 RCS Beta Club Winners

National BETA Club

Beginning November 19th, students from across the nation descended on Gaylord Opryland Resort and convention center for a multi-day competition across a variety of categories.

Listed are the RCS student winners organized by category, school and area of competition.

Elementary Beta Convention (Grades 4 and 5)
Statewide Attendance: 1,398 students from 46 clubs

McFadden School of Excellence

  • Book Battle- 1st place
  • Drawing (Aayush Kafle)- 1st place
  • Handmade Jewelry (Quinn Shelton)- 1st place
  • 4th Grade Math (Dylan Weber)- 1st place
  • Musicology- 1st place
  • Onsite Drawing (Aayush Kafle)- 1st place
  • Quiz Bowl- 1st place
  • 5th Grade Social Studies (Elvin Chen)- 1st place
  • 5th Grade Spanish (Lillian Griggs)- 1st place
  • Three-Dimensional Design- 1st place
  • Songfest- 1st place
  • 5th Grade Math (Connor Reaves)- 2nd place
  • Mixed Media Art (Adelyn Hurt)- 2nd place
  • Onsite Painting (Nada Alzoubi)- 2nd place
  • Performing Arts Variety Show (Alex Collins)- 2nd place
  • Portfolio/Scrapbook- 2nd place
  • Black and White Photography (Alana Criswell)- 3rd place
  • Fiber Arts (Luke Jones)- 3rd place
  • Performing Arts Large Group Talent- 3rd place
  • Poetry (Sama Sultan)- 3rd place
  • Speech (Teddy Anne Hord)- 3rd place
  • Spelling Bee (Ugo Eze)- 3rd place
  • Technology- 3rd place
  • Two- Dimensional Design/Banner- 3rd place
  • 4th Grade Science (Amelia Luther)- 5th place
  • Apparel and Design- 5th place
  • Robotics- 5th place
  • GOLD Key Award

Junior Beta Convention (Grades 6 – 8)

  • Statewide Attendance: 5,266 students from 151 clubs

Blackman Middle

  • Poetry (Layla Thomas)- 2nd place
  • Creative Writing (Mahina Kabir)- 4th place
  • 8th Grade Social Studies (Gaven Burrows)- 4th place

Central Magnet

  • 7th Grade Science (Daniel Choe)- 1st place
  • 8th Grade Math (Jacob Anderson)- 2nd place
  • Painting- (Elaine Li)- 2nd place
  • 8th Grade ELA (John Parkerson)- 3rd place
  • 7th Grade Math (Anna Redmon)- 4th place
  • 8th Grade Spanish (Connor Clagg)- 5th place
  • GOLD Key Award

Christiana Middle

  • 8th Grade Science (Cayden Maloney)- 3rd place
  • Onsite Painting (Lynnlee Tune)- 4th place
  • Quiz Bowl- 5th

Eagleville School

  • 8th Grade Science (Cade Taylor)- 2nd place
  • 8th Grade Social Studies (Ames Bryant)- 2nd place
  • Marketing and Communications- 3rd place
  • Living Literature- 4th place
  • GOLD Key Award

LaVergne Middle

  • Marketing and Communications- 2nd place
  • Onsite Drawing (Luany Garcia)- 5th place

Oakland Middle

  • Small Group Performing Arts- 2nd place
  • Onsite Painting (Kymberli Rodgers)- 5th place

Rocky Fork Middle

  • 8th Grade ELA (Justice Wilson)- 2nd place
  • GOLD Key Award

Siegel Middle

  • Three-Dimensional Design (Avery Tate)- 2nd place
  • Performing Arts Vocalist (Sarah Kate Wright)- 3rd place
  • 8th Grade Science (Alexis Jones)- 4th place
  • 8th Grade Spanish (Danna Segura)- 4th place
  • Drawing (Zoe Tang)- 5th place
  • GOLD Key Award

Thurman Francis Arts Academy

  • 8th Grade Spanish (Madison Harbour)- 1st place

Whitworth Buchanan Middle

  • 8th Grade Spanish (Yesenia Ayala)- 2nd place
  • Hand-Drawn Anime (Olivia Grady)- 4th place
  • Performing Arts Vocalist (Charly Floyd)- 4th place
  • GOLD Key Award

Senior Beta Convention (Grades 9 – 12)

  • Statewide Attendance: 4,157 students from 113 clubs

Central Magnet

  • 9th Grade French (Marissa Bratsch)- 1st place
  • 9th Grade Language Arts (Matthew Smith)- 1st place
  • 11th Grade Math (Angel Hu)- 1st place
  • Robotics- 1st place
  • 9th Grade Agriscience (Ray Swicord)- 2nd place
  • 9th Grade Math (Benjamin Xiao)- 2nd place
  • 9th Grade Science (Andrew Smith)- 2nd place
  • Living Literature- 2nd place
  • Mixed Media Division II (Kylie London)- 2nd place
  • Performing Arts Large Group Talent- 2nd place
  • Quilling Division II (Kaitlyn Elliott)- 3rd place
  • 9th Grade Biomedical Health Science (Brady Stone)- 4th place
  • 10th Grade Math (Rylee Pelham)- 4th place
  • 12th Grade Science (Isaac Smith)- 4th place
  • Campaign Skit- 4th place
  • 11th Grade Biomedical Health Science (Daniel Le)- 5th place
  • Digital Art Division II (Lilly Ann Brown)- 5th place
  • Drawing Division I (Megan Zhao)- 5th place
  • Three-Dimensional Design- 5th place
  • GOLD Key Award

LaVergne High

  • 10th Grade Language Arts (Robin Phelps)- 2nd place
  • Quiz Bowl- 4th
  • GOLD Key Award

Oakland High

  • 9th Grade Social Studies (Emma Woods)- 1st place
  • Freshman Problem Solving- 2nd place
  • Color Photography Division II (Maarten Muller)- 3rd place
  • Creative Writing Division I (Tina Abdous)- 3rd place
  • 9th Grade Science (Lily Drake)- 4th place
  • Jewelry Division II (Emmy Montgomery)- 4th place
  • 11th Grade Spanish (Maria Hernandez)- 5th place
  • GOLD Key Award

Riverdale High

  • 12th Grade Language Arts (Ivy Lin)- 1st place
  • Digital Art Division II (Kacy Momon)- 1st place
  • Jewelry Division II (Hannah Gilliam)- 5th place
  • GOLD Key Award

Rockvale High

  • Poetry Division I (Loren Kloss)- 1st place
  • Pottery Division II (Shelby Baltimore)- 2nd place
  • Onsite Drawing Division II (Alyson Lee)- 3rd place
  • Marketing and Communications- 4th place
  • Creative Writing Division II (Catalina Valdivia)- 5th place

Siegel High

  • 10th Grade Science (Peyton Taylor)- 1st place
  • 10th Grade Social Studies (Noah Wright)- 1st place
  • 10th Grade Agriscience (Bailey Todd)- 2nd place
  • Onsite Painting Division I (Bea Kimbro)- 2nd place
  • Performing Arts Trio Dance (McKenna Elliott, Reese Lynam, Samantha Festervand)- 2nd place
  • 11th Grade Language Arts (Catherine Schroer)- 4th place
  • GOLD Key Award

Smyrna High

  • Pottery Division II (Sophie Zehr)- 4th place
  • Performing Arts Solo Dance (Paw Wah)- 5th place
  • Speech Division I (Ashley Sanford)- 5th place
  • GOLD Key Award

Stewarts Creek High

  • 12th Grade Spanish (Thatyana Gonzalez)- 1st place
  • Poetry Division I (Bre Sanders)- 2nd place
  • 11th Grade Spanish (Barbara Alvarado)- 4th place
  • Drawing Division II (Lazaro Almedo)- 5th
  • Musicology- 5th place

Murfreesboro.com

Welcome to Murfreesboro.com. This site was designed to help foster communication between the residents of Murfreesboro, Tennessee. Whether you're looking for news, events, jobs, etc. you can find it all right here on Murfreesboro.com.

Related Articles

Back to top button